Březen 2011

Kapitola devět - Rozvíjet rovnováhu

28. března 2011 v 5:28 | Starý Mistr |  TAO - základy
Chceš-li podržet něco do krajnosti  plné,
lépe, když toho necháš.
Chceš-li podržet něco do krajnosti ostré,
nedlouho to zachováš.

Máš-li síň plnou zlata a drahokamů,
nic ti ji nemůže uchránit.
Máš-li moc a bohatství - a k tomu vzpupnost,
nemůžeš ujít vlastní zkáze.

Dovršit dílo,
splnit své poslání
a stáhnout se do ústraní - 
toť cesta nebeského tao.

Jak si vybrat správného poradce Feng Shui

27. března 2011 v 21:24 | Jaroslav Jarosurabbu Vydržel |  FENG SHUI
Dnes, kdy je umění Feng Shui v naší společnosti stále více vyhledáváno, je výběr vhodného konzultanta nebo poradce tím klíčovým krokem pro úpravy, které se chystáte udělat. Vybrat si správně konzultanta je stejné jako si vybrat dobrého lékaře, instalatéra nebo zahradníka. A právě z tohoto důvodu je to asi to nejtěžší, s čím se na začátku setkáváme, protože je pro nás velmi těžké poznat úroveň a znalosti konzultanta. V tomto článku Vám tedy poradím, jak oddělit zrno od plev.

12 denních strážců jako pomocníci při hledání příznivých a nepříznivých dnů

22. března 2011 v 15:19 | Jaroslav Jarosurabbu Vydržel |  ČÍNSKÝ HOROSKOP
Umění najít vhodný den pro různé činnosti je základní dovedností, kterou musí ovládat každý mistr umění Feng Shui a tradiční čínské astrologie. Existují různé cesty, jak nalézt vhodné datum pro určitou činnost. Jsou to například Xuan Kong Da Gua, systém velmista Donga, Velká sluneční formule, nebo Qi Men Dun Jia. Všechny tyto metody vyžadují hluboké znalosti čínského nahlížení na svět i prostředí, ze kterého pochází.
V tomto článku bych Vás rád seznámil s jednoduchou, ale velmi populární technikou výběru vhodného data, která byla známa již v době dynastie Chan (cca 206 přd.k až 220 po kr.). Tato technika je základem pro výběr vhodného data v čínském denním almanachu a je známa jako metoda 12-cti denních strážců nebo také 12-cti bohů dne. Metoda 12-cti strážců je jednoduchý systém, který je založen na koncepci, že každý den se řídí nebo je ovlivňován určitým typem čchi. Existuje celkem 12 typů zemské čchi, které se střídají během 12 dní. Odtud tedy Dny 12ti denních strážců.

Kapitola osm - podstata smírnosti

21. března 2011 v 4:26 | Starý Mistr |  TAO - základy
Nejvyšší dobro je jako voda:
dobrotivě prospívá všemu tvorstvu
a s nikým není ve sváru.
Spokojuje se s nejnižšími místy,
o něž nikdo z lidí nedbá;
tím se blíží věčnému tao.

Obydlí je dobré, má-li polohu.
Srdce je dobré, má-li hloubku.
Štědrost je dobrá, má-li laskavost.
Řeč je dobrá, má-li věrnost.
Vláda je dobrá, má-li pořádek.
Činnost je dobrá, má-li způsobilost.
Pohyb je dobrý, má-li vhodnost.

Toliko tam, kde není sváru,
není pohrom ani příkoří.

Život a dílo Starého Mistra

17. března 2011 v 2:15 | Jaroslav Jarosurabbu Vydržel |  Tradice a historie Číny
Na úvod bych chtěl jen poznamenat, že s tímto článkem neplánuji aspirovat na odbornou studii o životě a díle Lao-c´, ani se k ní nijak přiblížit.:-) To by bylo jako nosit dříví do lesa. Každý z Vás má možnosti najít sobě vhodné texty v knihách, které vyšly na toto a podobná témata - jako texty z Tao te ťing třeba v překladu paní Krebsové, ze kterého Vám zde cituji jednotlivé kapitoly, nebo třeba encyklopedie Velké postavy východního myšlení vydanou nakladatelstvím Prostor, a nebo třeba z nakladatelství Maxima vzešlé, velmi vědecké dílo Čínská filozofie z pera Oldřicha Krále. Moje snaha je vedena pouze tím připomenout návštěvníkům mého blogu a vlastně i sám sobě tuto legendami opředenou postavu a jemu připisované dílo o 81 kapitolách.

Nejlepší den roku pro podporu vašeho Bohatství

16. března 2011 v 22:21 | Jaroslav Jarosurabbu Vydržel |  + aktuality ČH
Tento měsíc Kovového Králíka v roce Kovového Králíka :-D se objevují také kovové dny. Jedná se o tyto dny:
06.03 +Ko Opice / 07.03 - Ko Fénix / 16.03 +Ko Kůň
17.03 - Ko Ovce / 26.03 +Ko Drak / 27.03 - Ko Had

Zamysleme se společně nad těmito kombinacemi a energiemi. Souhra sil nám vytváří velmi zajímavé kombinace. Jinový kov je obrazem práce, nářadí a peněz. Králík je v příznivých vztazích s mnoha znameními zvěrokruhu, ale v trigonu se schází pouze s Ovcí a Vepřem.
Z těchto indícií nám vystupuje obraz dne velmi příznivě nakloněného financím. Podobný den se tento rok už nebude vyskytovat, přestože v 11.měsíci bude vládnout také energie Kovu. Tentokrát to ale bude Jangový Kov.
Tím dnem, který je pro finanční záležitosti nejlepší je 17.03. Ideálním je tento den pro posílení finanční stability rodiny. Ideální čas pro zasvěcení rodinného nebo osobního talismanu bohatství. Sektor bohatství se nachází na Jihovýchodě.

Přeji Vám hezký a úspěšný den

JJV

Kapitola sedmá - ukrývat svou zář

14. března 2011 v 4:24 | Starý Mistr |  TAO - základy
Nebe stále trvá,
země trvale zůstává.
Nebe a země jsou stálé a trvalé,
protože nežijí ze sebe;
proto mohou žít ustavičně.

To je, proč moudrý
opomíjí sebe - a tím se prosazuje,
zbavuje se sebe - a tím se zachovává.

Zdaž ne právě tím, že je bez osobních zájmů,
může všechny své zájmy uskutečňovat?

HISTORICKÝ VÝVOJ FENG-SHUI (1)

12. března 2011 v 6:44 | Jaroslav Jarosurabbu Vydržel |  FENG SHUI
Historie Feng Shui je bohatá na události a sahá až do šerého dávnověku, kde se třeba z vod řek Che-tchu a Luo vynořují mýtická zvířata, aby legendárním císařům Fu-Simu a Jou předala poselství bohů. V tomto prvním článku o historii FS si povíme, jaká byla jeho cesta od počátku k nástupu dynastie Čchin, která sjednotila celou říši v jeden celek, ale znamenala také pro samotnou kulturu Číny ohromnou ztrátu nástupem legistů a pálením mnoha knih.

ROK KOVOVÉHO KRÁLÍKA VE ZNAMENÍCH KNIHY PROMĚN

11. března 2011 v 11:37 | Jaroslav Jarosurabbu Vydržel |  + aktuality ČH
Věštecké orákulum, ukryté v obrazech a výrocích k nim, sestavené do Knihy proměn, fascinuje svět od doby svého zrodu. V izolaci Šangského vězení doplnil vévoda z Čou obrazce, které král Wen seskládal, o vysvětlující komentáře, kterými tento fenomenální lidský duch, zhmotnil a světu vyjevil jedinečný text. Mnozí jej pokládají za jakýsi návod jak vládnout a spravovat říši, ale i přes všemožné snahy Konfuciánů doby kolem roku 0 našeho letopočtu zůstává Kniha proměn i nadále hlavně věšteckým orákulem. Během mnohaleté doby s Knihou proměn pracovali stovky možná i tisíce lidí. Bylo k ní napsáno nepřeberné množství komentářů, dodatků a není dnes vůbec jednoduché se v tom celém vyznat.
Podstatným ale pro nás, pokud připravujeme předpověď na nadcházející rok, jsou texty a komentáře muže, který žil na sklonku vlády dynastie Sung. Neokonfuciánský filozof Šao Jung se ve své době zabýval převážně Knihou proměn. Chronologickými řadami hexagramů ozřejmil její časoprostorové dimenze a jeho výrok že: "ten, kdo pozná tajemství I-tingu, bude mít ve svých rukách tajemství stvoření" inspiruje ke studiu Knihy proměn mnoho lidí i dnes.

Kapitola šestá - uskutečňování forem

7. března 2011 v 1:00 | Starý Mistr |  TAO - základy
Duch hlubiny nikdy neumírá.
To je, co nazýváme tajemnou matkou zrodu.

Branou tajemného zrodu je to,
co nazýváme kořenem nebe a země.

Nepřetržitě a bez ustání trvá
a působí bez úsilí.

06.03.2011 - PRAHA 37 výstava Minerva

3. března 2011 v 16:00 | Jaroslav Jarosurabbu Vydržel |  Akce, přednášky a setkání
V neděli 6. března 2011 ve 12 hodin, se na 37. pražské výstavě esoteriky a zdraví Minerva uskuteční přednáška na téma Jak se dívat na rok Kovového Králíka z pohledu Čínské astrologie. Všichni jste zvání. Přednáška trvá hodinu a po ní budou možné osobní konzultace v jídelním koutku prvního patra. K dispozici zde budou dvě publikace a to "Přehled deních energií pro rok Kovového Králíka "a "Věštebné orákulum 5ti mincí".
Výstava se koná v budově Tyršova domu Michnova paláce nedaloko lanové dráhy na Petřín ul. Újezd 40.