Šťastné a nešťastné dny jara roku 2011

28. února 2011 v 10:29 | Jaroslav Jarosurabbu Vydržel |  + aktuality ČH
V dnešním článku si povíme něco o tom ke kterým jarním dnům se přidává štěstí a od kterých se štěstí odklání. Povíme si také co to vlastně jaro podle čínského chápání času je a ve svých diářích si můžete data zaškrtnout abyste je měli vždy po ruce. Ten kdo bude chtít zakoupit celý Přehled denních energií pro rok 2011 je k dispozici za 150Kč + poštovné.


DEFINICE JARA
Jaro, podle čínské tradice, začíná jindy než jsme zvyklí u nás. Období jara začíná podle čínského almanachu prvním měsícem roku, kterému vždy vládne Tygr, tedy lépe řečeno prvním solárním uzlem, kterým je Li čun ("Začátek jara") pokračuje přes Jü šuej (dešťová voda). Pak následují solární uzly Ťing če ("Probuzení hmyzu") a Čun sen ("Jarní rovnodennost"), které odpovídají druhému měsíci Králíka. Poslední solární uzly jsou Ťing-ming ("Jasno a světlo") a Ku-jü ("Obilný déšť"), a ty spadají do měsíce Draka.
Jaru obecně vládne energie DŘEVA, která je rozverná. Probouzí se životadárná energie, která naplňuje podnebesí novým životem. Nastupující síly jangu získávají nadvládu nad stvořením. K lepšímu pochopení nastupující síly Jang nám pomohou zobrazení hexagramů 11, 34 a 43.
Období, kterému my v západním světě říkáme začátek jara, tedy doba kolem 21.března je pro Číňany již polovinou jara. Den Jarní rovnodennosti je tedy prostředkem jarního období. Toto rozdělení je pro nás důležité, abychom dovedli stanovit dny, kterým říkáme Dny 4 Smrťáků a Dny 4 Odcházečů.

LUNA A JEJÍ POHYB PO OBLOZE
Lunární rok letos začal 3.února, což se skoro na den shoduje se začátkem astrologického roku, přesto se postupně během roku toto sblížení zase rozestoupí, protože pohyb Luny a kalendáře Hsia zachyceného v almanachu Tong Shu je rozdílný. Přesto přeze všechno nás pohyb Luny po obloze zajímá, protože sleduje pohyb 28 Lunárních strážců, kteří vypovídají o charakteristikách jednotlivých dní a pomáhají nám určit vhodné a nevhodné aktivity pro určitý den.
K pohybu Luny je zajímavé si říci několik věcí. Lunární měsíc začíná jeho novem a úplněk je jeho středem. Síly měsíce před úplňkem jsou síly stoupající - Jangové, naopak síly po úplňku jsou síly ubývající, tedy Jinové. Ale kromě základních světelných fází Luny nás také zajímá její pohyb co do přibližování a oddalování se od naší planety Země. Bodům, které leží na oběžné dráze nejdále a nejblíže Zemi se říká "odzemí" a "přizemí". Je potřeba vědět, že se Luna kolem Země pohybuje v nestejných elipsách a proto i vzdálenost odzemí a přizemí kolísá. V této souvislosti bych vás rád upozornil na úplněk, který nastane 19.března 2011, protože tento den bude Luna Zemi za celé období roku 2011 nejblíže a lze očekávat obdivuhodný úplněk. V tento den bude Luna vzdálena Zemi 356.577km a bod přizemí se s úplňkovým cyklem potká na hodinu přesně.
Lunární druhý měsíc začíná 4.března a třetí lunární měsíc začíná 3.dubna 2011.

URČOVÁNÍ ŠŤASTNÝCH A NEŠŤASTNÝCH DNÍ
Určování šťastných a nešťastných dní má dlouholetou tradici. Už staří vládci se dotazovali věštebného orákula, zda bude dobrý den na lov nebo obřady, a skrze vůli nebes realizovali svou vládu. Být sladěný s rytmem stvoření bylo to nejpodstatnější v životě minulých generací. Až s příchodem technické revoluce a nástupem věku rozumu se sepětí s přírodním rytmem vytrácí, i když stále zůstávají oblasti, kde se ono sepětí udržuje a nelze od něj ustoupit - např. zemědělství či lékařství. Ale navázání na rytmus se omezilo už jen na střídání ročních dob, dne a noci a podobné rozumem uchopitelné konstanty.
Pro určení šťastných a nešťastných dnů existují mnohé metody. Nejčastěji se používá kombinace různých metod. Ty nečastější, ne však jediné metody, jsou: 12 denních strážců, 28 hvězdných strážců, Dny podle velmistra Donga.
Dalšími důležitými dny, které se sledují, jsou dny roční kolize, dny měsíční kolize, dny osobní kolize, dny chudoby a ztráty a dny, kterým říkáme 8umrlců. Postup pro tvorbu almanachu vychází z jednoduchých pravidel. Nejdříve si vyškrtáme problematické dny.

Dny roční kolize v roce Králíka jsou:
Pro únor: 11. a 23.
Pro březen: 7., 19. a 31.
Pro duben: 12. a 24.

Dny měsíční kolize v roce Králíka jsou:
Pro únor: 10. a 22.
Pro březen: 7., 19. a 31. shodují se s roční kolizní pozicí
Pro duben: 13. a 25.

Dny chudoby a finanční ztráty pro období jara 2011
2.duben a 4. duben

Dny 8 umrlců pro jaro 2011
Den před dnem jarní rovnodennosti - 19.března
Den před začátkem období léta - 4.května

KRYSY X KŮŇ
BUVOL X OVCE
TYGR X OPICE
ZAJÍC X FENIX
DRAK X PES
HAD X VEPŘ

DNY, KE KTERÝM SE PŘIDÁVÁ ŠTĚSTÍ:
8.2., 14.2., 20.2.
04.3., 9.3., 15.3., 18.3., 27.3., 30.3.,
11.4., 14.4., 17.4., 2.5.

CO JARO PŘINÁŠÍ JEDNOTLIVÝM ZNAMENÍM
KRYSY: Pro Krysy je jaro období zpočátku vítaného oživení. Ale čím dál postupují síly Jangu vpřed stávají se pro Krysu rušivým vlivem. Měsíc Tygra je pro Krysu obdobím, kdy jí tlak z vlivu okolí povolí a ona bude volněji dýchat. Měsíc Králíka ji ale zase nepříjemně zbrzdí, takže nic nepůjde tak snadno jak by si přála. Měsíc Draka bude pro Krysu příznivým měsícem protože Drak je Kryse dobrým přítelem.
BUVOL: Pro Buvola je jaro obdobím vysilování. Ruch a rozmanitost energie Dřeva klidné povaze Buvola nesvědčí a jarní období jej energeticky vysává. V měsíci Tygra si musí Buvol dát pozor hlavně na zdraví, protože nastupující energie Dřeva jsou pro Buvola vysilující. V měsíci Králíka se tlak na Buvola zmírní a povede se mu lépe, zatímco v měsíci Draka se bude cítit jako by brzděn a omezován.
TYGR: Pro Tygra je jaro jeho obdobím. Je ve svém živlu a přiliv nové energie z něj dělá veselého přítele. V prvním měsíci se bude cítit jako znovuzrozený po dlouhém období zimy. V druhém měsíci však musí zkrotit svou povahu a věnovat pozornost svému zdraví. Třetí měsíc Draka pro něj bude uvolněním a navrácením se ke svým zvyklostem.
ZAJÍC: Pro Zajíce bude jaro tohoto roku velmi příznivé, protože je to jeho období a jeho rok. Pouze si začátkem roku musí hlídat zdraví. Jak první, tak třetí měsíc jsou pro Zajíce rizikové co do péče o své zdraví. Druhý měsíc bude moci Zajíc využít k oddechu a nabrání sil pro léto.
DRAK: pro Draky bude období Jara probuzením po dlouhém zimním spánku. Vstávání je to sice příjemné, ale sil ještě není tolik, takže první měsíc bude klidným probuzením, zatím co v druhém musí dojít k regeneraci sil a jejich koncentraci. Třetí měsíc je měsíc Draka. Bude nevyzpytatelný.
HAD: Pro Hady je jaro vítanou změnou po tom úmorném studeném období. Hadi jsou jarem aktivováni a příchod tepla je v prvním měsíci bude vyvádět z rovnováhy. Únor je krátký a pocit "nestíhám a nestačím" bude dominantním vjemem.V Druhém měsíci jara se dění trochu uklidní a ve třetím přijde obava o své zdraví. Teplo už plně řádí, ale léto ještě nepřišlo. Zmrzlí muži také ne.
KŮŇ: Pro Koně je jaro dobrou zprávou. Zpočátku si budou vše užívat a v únoru budou nejveselejší, V březnu však jejich pocit z jarní radosti vystřídá pocit, že i na ně je toho nějak moc a oni nestíhají. Překlopí se další měsíc a vše se zlepší. Svět nebude tak divoký a léto bude je blízko.
OVCE: Pro společenské a slušné ovce je Jaro obdobím mnoha změn. Milují ten pocit ve vzduchu, ale divokost energií je někdy zmáhá. Přesto je pro ně první měsíc něčím, na co se těší. Věci se navracejí ke svému rytmu. Druhý měsíc je pozitivně naladí, bude vládnout dojem, že jsou na jedné vlně a ve třetím nabydou dojmu, že to jaro proleželi a ted už nestíhají a začnou trochu panikařit.
OPICE: Pro Opici je jaro problematickým obdobím, protože nezačne tak, jak by si přála. Ostatně jako každý rok. Měsíc tygra jí vůbec nesedí a má pocit, že spát by bylo lepší. Pak se to začne zlepšovat. Věci se dají do pořádku a všechno se zlepší. Koneckonců nejhorší měsíc roku už má za sebou. Ve třetím měsíci už o problémech z února nebude vědět.
FENIX: Pro Fénixe to není dobrý rok. A jaro je pro něj nejsložitějším obdobím. Sice to vypadá, že by si ho mohl zamilovat, ale ukáže se, že je to mýlka a že jestli se nebude mít na pozoru, dost to odskáče. S blížícím se létem se věci zlepší.
PES: Pro Psy je jaro obdobím, které je nutí k akci. Aktivizují se jim smysly a Psy mají pocit, že musí mít život ve svých rukách. Rok pro ně začíná příznivě kamarádsky, a pokud mají nápady a chuť je realizovat, jsou štěstím bez sebe. Ve třetím měsíci ale můžou tvrdě narazit, a jejich přehnaný optimismus trochu utrpí.
VEPŘ: Pro Vepře je jaro probuzením ze zimního spánku Rok jim začíná pozvolna a jakoby ztuha. Jak by ne když jsou to smyslní a poživační lenoši. Radost z jara se dostaví záhy ve druhém měsíci, kdy se objeví teplé paprsky slunce a zdá se, že by se vepři mohli i zamilovat. Do jara, do Draka, zkrátka do kohokoliv, kdo si s nimi užije.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 28. února 2011 v 10:35 | Reagovat

Moc hezký design ;)

2 Jarosurabbu Jarosurabbu | E-mail | 28. února 2011 v 10:41 | Reagovat

Děkuji tohle bylo na přání. [1]:

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama